E-opowiadania

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Miejsce akcji:
Anglia: Miasto York, Hull, Londyn
Afryka: Wybrzeże kości słoniowej, Gwinea, Maroko, Zielony Przylądek
Ameryka Południowa: Brazylia, Morze Karaibskie – bezludna wyspa

Czas akcji:
Wiek XVII, okres pobytu na wyspie – ponad dwadzieścia lat

Akcja powieści toczy się w XVII w. Jej bohaterem jest Robinson Cruzoe, Anglik, najmłodszy syn kupca z miasta York. Największym marzeniem Robinsona były podróże morskie. Rodzice starali się odwieść Robinsona od zamiarów, ponieważ na morzu zginęli już dwaj jego bracia. Pewnego dnia Robinson opuszcza dom rodzinny i jak zawsze udaje się do portu. Pod namową przyjaciela Jakuba, którego ojciec był właścicielem statku, wypływa w pierwszą podróż morską do Londynu. Skończyła się ona rozbiciem statku, mimo czego Robinson nie wyleczył się ze swoich marzeń. Uczestniczył jeszcze w wyprawach do Afryki po kość słoniową, gumę arabską, olej palmowy, owoce, przebywał w niewoli u Maurów, skąd uciekł. Dotarł do Brazylii. W jednej z wypraw z Brazylii do Afryki, podczas burzy statek Robinsona rozbił się.

Z całej załogi uratował się tylko on, fale morskie wyrzuciły go na brzeg bezludnej wyspy, prawdopodobnie na morzu karaibskim. Spędził na niej ponad dwadzieścia lat. Początkowo trudno mu było przyzwyczaić się do samotności i bardzo prymitywnych warunków życia.

Kolejno przystosowywał sobie do zamieszkania grotę, następnie otaczał ją palisadą, polował na zwierzęta, a z nich wyprawiał skóry i szył ubrania, oswoił dzikie kozy, wyplatał koszyki, a później nawet uprawiał zboże. Potrafił rozniecić ogień, ale żyjąc w samotności przeżywał chwile rozpaczy i zwątpienia, tęsknił za krajem i za ludźmi, nękały go choroby. Jego przyjaciółmi były papuga, koza a później i pies. Po wielu latach Robinson odkrył ślady ludzkie. Okazało się że były to ślady ludożerców. Pewnego razu w pobliżu bezludnej wyspy rozbił się statek „Diana”. Wyprawił się do niego Robinson i tam pozyskał potrzebne mu przedmioty i narzędzia oraz żywność.

Któregoś dnia Robinson postanowił pisać pamiętnik. Podczas jednej z wypraw ludożerców na wyspę ocalił życie Karaibowi i nazwał go Piętaszkiem. Od tej pory żyli we dwóch. Tam Piętaszek doczekał się spotkania z ojcem. Dzięki pomocy Piętaszka Robinson mógł powrócić do Anglii, ponieważ wraz z nim urządzili zasadzkę na grupę dzikich, uwolnili jeńców, odbili statek i odpłynęli do Anglii, pozostawiając przywódców bandy na wyspie. Robinson wrócił do ojczyzny, ale nie mógł prowadzić spokojnego życia i wrócił na wyspę.

Autor: Uczennica 13 lat