E-opowiadania

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Iść albo jechać? Oto jest pytanie! Przed takim dylematem staje wielu ludzi, którzy muszą się udać w konkretnym celu do określonego miejsca. Nie ma innego wyjścia, kiedy nawet pogoda za oknem nie rozpieszcza. Trzeba się ruszyć i koniec! Nie pozostaje nam nic innego jak decyzja obrania odpowiedniego środku transportu – czy to będą nasze dwie nogi, czy też może czterokołowy Mercedes. Co wybrać? Jakie są argumenty za i przeciw?

DBANIE O ŚRODOWISKO

Żyjesz w wielkim, zatłoczonym mieście? Spacer w takich warunkach, to nie tylko sposób na ominięcie korków. Pomyśl także o środowisku naturalnym, o tym, że warto zadbać o ten skrawek zieleni znajdujący się nieopodal twojego miejsca zamieszkania. Każde auto to zwiększona emisja spalin do naszej atmosfery.

Chyba nie chcesz, żeby twoje miasto stało się kolejnym Krakowem, który zmaga się z problemem smogu? Może to pierwszy powód, dla którego warto pójść do wyznaczonego celu, a nie pojechać? Idąc w obranym kierunku możesz rozkoszować się pięknymi widokami, krajobrazami,  a przy okazji poznasz wiele uroczych miejsc. Bądź odkrywcą swojej najbliższej okolicy poznając miejsca, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Samotny spacer to najlepsza okazja do obserwacji przyrody. Wyjdź na łono natury!

SPACER TO ZDROWIE

To chyba najważniejszy argument spośród wszystkich. Każdy przebyty metr o własnych nogach, to korzyść dla twojego zdrowia. Siedząc za kółkiem nie rozprostujesz kości, ani też nie poprawisz przemiany materii swojego organizmu. Spacer to jedna z niewielu form aktywności, z której korzystać może zarówno mały jak i duży oraz ludzie młody jak i osoba starsza.

Pokonywanie dystansu pieszo pozwala na utrzymanie szczupłej sylwetki bez dodatkowej diety. Uruchom dowolną aplikację treningową, krokomierz, a dowiesz się, że podczas jednorazowej wycieczki możesz spalić wiele kalorii. Poza tym, twoje nogi staną się jędrne, cellulit i boczki będą mniejsze. Obniżenie poziomu cholesterolu, ochrona mózgu przed słabnięciem pamięci, zmniejszenie ryzyka chorób serca, zoptymalizowanie ciśnienie i układ krążenia. Korzyści zdrowotnych jest naprawdę wiele!

PIESZA TERAPIA

Do kolejnego argumentu bardzo trudno kogoś przekonać, jeśli sam nie spróbował dłuższego spaceru. Chodzenie pieszo wycisza emocje, wpływa na człowieka relaksująco, a przede wszystkim poprawia samopoczucie. Samotny spacer to dobra okazja, aby przemyśleć kilka spraw, spojrzeć na nie z innej perspektywy. Przemierzając dystans możesz nabrać też dystansu do swoich problemów.

Dotlenisz swój mózg, a co za tym idzie twoje myślenie będzie bardziej efektywne. Obmyślając plany na kolejne dni zredukujesz swój stres. Zwolnij tempo swojego życia codziennego. Nie możesz cały czas być tak zabieganą osobą. Nastrajaj się pozytywnie i miej wrażenie, że twój czas zwolnił lub całkowicie stanął w miejscu.

WARTO SPACEROWAĆ W PARACH

Argument dla tych, którzy nie chcą być samotni. W swoim Mercedesie nie jesteś w stanie poznać kogoś nowego. Jedynym wyjściem jest możliwość zabrania autostopowiczów. Za kierownicą i tak musisz się skupić na drodze, nie będziesz podejmować bardzo ważnych tematów rozmów, ryzykując swoje i bezpieczeństwo innych.

Tak, piesza wędrówka to szansa na poznanie kogoś nowego. Możesz się zdystansować, oczyścić umysł i może nawet zakochać się w kimś od pierwszego wejrzenia! To ktoś cię zaczepi pytając się o drogę, a po prostu wpadniesz na osobę, której poszukiwania trwały już od dłuższego czasu. Chodzenie na spacery daje mnóstwo korzyści. Czasami warto się nie spieszyć, bo można nieświadomie przeoczyć bardzo istotne sytuacje, czy też ludzi.

W dzisiejszym zabieganym świecie niewiele osób wybiera piesze wędrówki. Chcąc zaoszczędzić czas wybierają szybszy środek lokomocji, często nim jest właśnie auto. Wielu osobom wydaje się, że chodzenie nie daje korzyści, nie jest przyjemne. Są w błędzie, kto nie spróbował ten nie wie. Cóż, czasami warto przejść samego siebie i zdobyć się na tę odwagę.

MP