E-opowiadania

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Tolerancja jest jedną z najważniejszych wartości społecznych, która odgrywa kluczową rolę w zachowaniu pokoju, harmonii i akceptacji w społeczeństwie. Tolerancja oznacza poszanowanie i akceptację różnic między ludźmi, niezależnie od ich przekonań, pochodzenia etnicznego, religii, orientacji seksualnej, czy innych cech. Warto być człowiekiem tolerancyjnym z wielu powodów, zarówno dla dobra jednostki, jak i całego społeczeństwa. W niniejszym wypracowaniu omówię kilka z tych powodów.

Czytaj więcej...

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Według mnie lektura „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego mogłaby być lekturą obowiązkową. Opowiada ona o chłopcu – Adasiu Cisowskim, który jest mistrzem odgadywania zagadek, fałszerstw oraz rozwiązywania problemów. Jak sam twierdzi „Nie ma jednak na świecie takiej tajemnicy, której by nie można odgadnąć”

Czytaj więcej...

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Szewcy - krótkie streszczenie

Szewcy - Akt I

Miejscem akcji jest warsztat szewski. Bohaterami są szewcy, którzy robią buty dla wyższych warstw społecznych. Są oni niezadowoleni z własnej pozycji społecznej. Sajetan, majster szewski, mówi: “Mnie gorzej drażni, że buty dla nich robię. Ja, który mógłbym być prezydentem, królem tłumu — choć chwilę, choć jedną małą chwilkę.  Sajetan definiuje też kapitalizm: „Kona ona ludzkość pod gniotem cielska gnijącego, złośliwego nowotwora kapitału, na którym, nikiej putryfakcyjne owe bąble, faszystowskie rządy powstają i pękają, puszczając smrodliwe gazy zagnitej w sobie, w sosie własnym, bezosobowej ciżby ludzkiej”, gdzie powstają straszne ideologie.

Czytaj więcej...