E-opowiadania

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Literatura zajmuje się od starożytności różnorodnymi tematami, często w centrum stawiając człowieka z jego życiem wewnętrznym. Jest to skomplikowane zagadnienie. Nawet w obecnych czasach jest ciągle wiele pytań, na które wybitni naukowcy wciąż nie znają odpowiedzi, jednak pewne jest to, że człowiek, jego przysposobienie, zachowanie, czy charakter kształtowane i zmieniane są przez wspólne doświadczenia i przeżycia, co potwierdzają badania oraz liczne przykłady literackie.

Jednym z takich utworów jest „Iliada” autorstwa Homera. Skupia się ona na wydarzeniach wojny trojańskiej. Jednym z głównych bohaterów tego dzieła jest heros grecki Achilles. Jest on synem śmiertelnika Peleusa i bogini Tetydy.  Przedstawiany jest przez autora jako waleczny, odważny i mężny wojownik. Ma on jednak trudności z zapanowaniem nad swoimi emocjami i często przejmują one nad nim kontrolę. Można to zaobserwować, gdy po śmierci swojego najlepszego przyjaciela Patroklesa, obejmuje go nieopanowana żądza zemsty. Jest ona tak silna, a bohater staje się tak okrutny, że po zabójstwie Hektora nadal nie znajduje ukojenia i bezcześci jego ciało Jednak jego postawa diametralnie się zmienia, gdy przychodzi mu wysłuchać Pryjama – ojca Hektora. Starzec błaga o wydanie zwłok zmarłego syna. Porusza przy tym kwestię opuszczonego ojca Achillesa, co wywołuje u wojownika wzruszenie. Wspólne doświadczenia obu mężczyzn prowadzą do wzajemnego zrozumienia i głośnych szlochów. Wspomnienie rodzica greckiego herosa powoduje u niego przypływ litości i empatii, co w efekcie końcowym prowadzi do wydania zwłok zmarłego Hektora.
„Morze spokoju” autorstwa Katji Millay to kolejna książka, w której można zaobserwować zmianę ludzi, dzięki wspólnym doświadczeniom i przeżyciom. Główną bohaterką tej powieści jest nastoletnia Nastya, która przeprowadza się do nowego miasta. Jest obojętna na uczucia innych i na to co się wokół niej dzieje. Celowo ubiera się kontrowersyjnie, izoluje się od rówieśników i kreuje się na zbuntowaną nastolatkę, której nikt nie może zranić, aby nigdy więcej nie pozwolić się skrzywdzić. Jej postawa powoli się zmienia, kiedy poznaje Josha Benneta – rówieśnika z klasy. Dzięki podobnym doświadczeniom i przeżyciom znajdują wzajemne zrozumienie. Wkrótce wspólnie spędzony czas owocuje zmianami charakteru obu bohaterów. Nastya przechodzi niezwykłą przemianę. Z obojętnej, zbuntowanej nastolatki staje się dziewczyną cieszącą się życiem i każdą jego chwilą. Zaczyna doceniać to co ma wokół siebie oraz otwiera się na ludzi i świat.
Uważam, że wspólne doświadczenia mają moc zmieniania ludzi, ze względu na naturę człowieka. Od najdawniejszych czasów jest on istotą emocjonalną i empatyczną, a jego przeżycia mają na niego nieuchronny wpływ. Przykłady możemy znaleźć w dziełach antycznych takich jak „Iliada” napisana przez Homera oraz bardziej współczesnych pozycjach np. „Morze spokoju” autorstwa Katji Millay.

J.B.