E-opowiadania

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Według mnie lektura „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego mogłaby być lekturą obowiązkową. Opowiada ona o chłopcu – Adasiu Cisowskim, który jest mistrzem odgadywania zagadek, fałszerstw oraz rozwiązywania problemów. Jak sam twierdzi „Nie ma jednak na świecie takiej tajemnicy, której by nie można odgadnąć”

Myślę, że każdy powinien ją przeczytać, gdyż ma dość oryginalną historię oraz trzyma czytelnika w niepewności w wielu sytuacjach. Pokazuje to moment w powieści, kiedy Adaś zostaje przyłapany przez człowieka udającego malarza. Chłopiec wówczas rozważa i zastanawia się „Co oni z nim zrobią?”.
Osoba czytająca nie wie wiele więcej od głównego bohatera, przez co może się poczuć tak jak on. Książka pokazuje też jakie mogą być konsekwencje braku odpowiedzialności. Przykładem takiej sytuacji jest moment, w którym Adaś namawia pana profesora Gąsowskiego na samodzielną wyprawę do miasta,  nie zważając na  niebezpieczeństwa.

Powieść ta obrazuje bardzo dobrze jak dużo dla człowieka znaczy przyjaźń. Przyjaciele poświęcają dla siebie często zdrowie a czasem nawet życie. Taki moment w lekturze obrazuje sytuacja, gdy Staszek w czasie wielkiej burzy ratuje Adasia i Francuza z lochów, wiedząc że jest to niebezpieczne a przed nimi jeszcze „kawałek” drogi do przebycia.

Podsumowując każdy w tej książce znajdzie coś dla siebie.