Opowiadania prosto z życia...

e-opowiadania.pl

Ocena użytkowników:  / 3
Zdrowe gotowanie

Ile ludzi, tyle zdań i opinii na temat zdrowego odżywiania. Jedz często, ale małe porcje. Nie jedz po godzinie 18:00, unikaj konserwantów, fast foodów, potrzebujesz witamin. Kto z nas nie słyszał takich porad? W tym natłoku informacji, często sprzecznych można naprawdę pogubić się. W jaki sposób odpowiednio dbać o swoje zdrowie? Jak zdrowo się odżywiać? Naprawdę tego chcemy? Czy to konieczność, dzięki której będzie się nam lepiej żyło?

Czytaj więcej...

Ocena użytkowników:  / 2
Pieszo, czy samochodem?

Iść albo jechać? Oto jest pytanie! Przed takim dylematem staje wielu ludzi, którzy muszą się udać w konkretnym celu do określonego miejsca. Nie ma innego wyjścia, kiedy nawet pogoda za oknem nie rozpieszcza. Trzeba się ruszyć i koniec! Nie pozostaje nam nic innego jak decyzja obrania odpowiedniego środku transportu – czy to będą nasze dwie nogi, czy też może czterokołowy Mercedes. Co wybrać? Jakie są argumenty za i przeciw?

Czytaj więcej...

Ocena użytkowników:  / 0

Gromada lipecka, przedstawiona w powieści „Chłopi” Władysława Reymonta, kieruje się w życiu określonymi normami moralnymi narzucającymi sposoby zachowania, świadczące o tym, że jednostka nie ma prawa wyłamywać się ze standardów obowiązujących w grupie. Potwierdzeniem tego są słowa Antka na koniec utworu: W gromadzie żyję, to i z gromadą trzymam. Chceta ją wypędzić, wypędźta a chceta se ją sadzić na ołtarzu, posadźta.”

Kto się natomiast z tych norm wyłamuje jest napiętnowany przez wieś i odrzucany. Tak dzieje się w przypadku Jagny i jej romansu z Antkiem – żonatym mężczyzną, ponieważ opinia publiczna stoi na straży świętych węzłów małżeńskich i praw rodzinnych. Małżeństwo uważa się za podstawę stabilizacji życiowej i dlatego nikogo we wsi nie dziwi związek oparty na rozsądku i interesie.

Czytaj więcej...

Ocena użytkowników:  / 1

Bohaterem opowiadania  „Rozdziobią nas kruki, wrony… „ Stefana Żeromskiego jest Szymon Winrych (Andrzej Borycki), który wiezie broń dla oddziału partyzanckiego. Jednak zostaje zauważony  i w krótkim czasie otoczony przez patrol rosyjski.

Winrych zostaje zabity w okrutny sposób. Nad ranem nad ciałem zabitego i jego koni zaczynają gromadzić się wrony i kruki zwabione zapachem świeżej krwi. Trupa znajduje ubogi chłop z pobliskiej wsi, który po odmówieniu pacierza zdziera ze zmarłego ubranie i buty oraz ściąga skórę z zabitego konia, po czym zwłoki powstańca i konia zaciąga do dołu po kartoflach. Udając się spowrotem do domu dziękuje Bogu za dary.

Czytaj więcej...

Ocena użytkowników:  / 140
Przyjaciele

Przyjaciel, to osoba, na którą zawsze możemy liczyć. To ktoś, kto zna nasze wszystkie tajemnice oraz nie rozpowszechnia powierzonych sekretów. Osoba najbliższa, która jest niczym członek rodziny. Jednak, czy mając przyjaciela, my także potrafimy odwzajemnić tę relację? Czy słowa Adama Mickiewicza: „Umiesz być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela” stanowią regułę? Czy nasz narodowy wieszcz wziął pod uwagę wszystkie problemy współczesnego świata? Tym bardziej warto się zastanowić czy faktycznie jego słowa są nadal aktualne.

Czytaj więcej...