E-opowiadania

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Maciek Chełmicki to główny bohater filmu pt. „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Reprezentuje pokolenie Kolumbów. Jest to dwudziestokilkuletni młodzieniec. Chłopak jest samotny, brakuje mu domu i rodziny. Mimo zakończenia wojny ciągle dostaje polecenia od przełożonych podziemia. Ma rozkaz zabić członka PPR - Szczuki.

Główny bohater „Popiołu i diamentu” ma ciemne starannie ułożone włosy.  Nosi charakterystyczne ciemne okulary, które podkreślają jego dramatyzm i tajemniczość. Ponadto ma na sobie kurtkę w klimacie wojskowym. Odzież Maćka jest luźna i wygodna. Bohater kreowany przez Cybulskiego ubiera się adekwatnie do czasów, w których tworzono film Wajdy.

Wojna miała ogromny wpływ na życie Maćka Chełmickiego. Został żołnierzem i poświęcił się walce za ojczyznę. Był bezgranicznie oddany sprawie i posłusznie wykonywał rozkazy. Nawet po wojnie, gdy dostał rozkaz zabicia Szczuki nie sprzeciwił się poleceniu. Kierując się honorem postanowił wykonać zadanie. Aktywność w podziemiu sprawiła, że system wartości chłopaka uległ zniszczeniu. Uczucie takie jak miłość, przyjaźń, wierność, współczucie zostały wyparte przez nienawiść, brutalność, okrucieństwo. Ponadto Maciek stał się niezdolny do samodzielnego podejmowania i analizowania rozkazów. Uznawał, że bez względu na okoliczności musi je wykonać np. tak jak przy sprawie morderstwa Szczuki. Bohater początkowo sprawia wrażenie człowieka pozbawionego wewnętrznych rozterek, a do wielu spraw podchodzi z ironią. Z czasem Maciek zaczyna stawiać sobie pytania, dotyczące sensu tego, co robi.

startPoprzedni artykuł12Następny artykułkoniec