E-opowiadania

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Według słownika języka polskiego PWN tolerancja oznacza poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych. Ta definicja wydaje się być bardzo naukowa, ale wydaje mi się że w życiu często spotykamy się z różnymi przejawami tolerancji lub jej braku.

Na przykład z problemem braku tolerancji mamy do czynienia jeśli spotykamy się z ludźmi o odmiennym ubiorze, wyglądzie, kolorze skóry. Odmienne opinie, poglądy, wyznawana wiara to również test dla naszej akceptacji różnych postaw. Często też internet jest miejscem, które jest wyrazem nietolerancji wobec innych ludzi. Obrażające wpisy na portalach internetowych i serwisach społecznościowych to tylko fragment złości i agresji sfrustrowanych internautów.

W Polsce dużym problemem jest brak akceptacji różnych poglądów politycznych i związane z tym kłótnie polityków w mediach.

Sprawić by ludzie byli bardziej tolerancyjni można przez poznawanie innych kultur i zdobywanie wiedzy o innych poglądach, krajach. Szkoła może nam w tym pomóc. Ważne jest, aby od początku nauczania w szkołach rozwijać w uczniach szacunek dla drugiego człowieka.

Wydaje mi się, że podróże świetnie rozwijają tolerancje, ponieważ jesteśmy wówczas bardziej otwarci na innych i chętniej poznajemy np. inne kultury. Otwarta i szczera rozmowa sprzyja wymianie poglądów i przyczynia się do wyjaśnienia sobie powstałych sądów a tym samym sprawia, że stajemy się bardziej tolerancyjni.

Warto być tolerancyjnym, ponieważ byłoby na świecie łatwiej żyć. Każdy człowiek jest inny, nikt nie jest doskonały, każdy ma jakieś wady. Ale wszyscy mogą mieć własne poglądy i upodobania.

Myślę, że gdyby ludzie choć troszkę zastanowili się nad swoim postępowaniem, szanowali innych i ich poglądy, na świecie żyłoby się nam wszystkim lepiej. Być może nie byłoby wojen, a na meczach piłkarskich nie dochodziłoby do bójek.

Asia kl.6