E-opowiadania

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nie da się ukryć, że zło jest częścią naszego świata. Osadziło się tu głęboko i nie łatwo jest je wyplenić, o ile jest to w ogóle możliwe. Pozbycie się go byłoby wielkim osiągnięciem ludzkości, ale jak dotąd nie doszło jeszcze do takiej sytuacji i stale żyjemy w jego otoczeniu. Czai się w cieniu i czeka na okazję, aby porwać nas w swoje mroczne czeluści. Zło często przejawia się w literaturze, gdzie przedstawiane jest pod postacią wiedźm, macoch, wojen, czy chorób. W ten sposób ludzie starają się przybliżyć sobie nieodgadniony dla nich aspekt życia. Takie utwory literackie ukazują, że człowiek będący ofiarą zła nie jest skazany na bycie złym, ponieważ dobro jest silniejsze, a człowiek ma silną wolę i kieruje się własną moralnością.

„Geekerella” autorstwa Ashley Poston jest właśnie jedną z tych książek, w których możemy spotkać motyw zła. W tym przypadku jest ono skondensowane w postaci macochy nastoletniej Elli, która jest główną bohaterką tej historii. Zakompleksiona na punkcie swojego wyglądu przyrodnia matka dziewczyny chce pokazać, że ma władze i może robić co tylko zechce. Staje się poniekąd dyktatorką w swoim własnym domu. Traktuje nastolatkę jak służącą, człowieka gorszego sortu. Ella czuje się niesprawiedliwie traktowana i samotna. Zdarzają się jej chwile słabości, kiedy ma ochotę odwdzięczyć się macosze pięknym za nadobne, ale ma silną wole i nie daje się sprowokować. Mimo otaczającego zła, nie przesiąka nim, nie rozprzestrzenia go dalej tylko się przed nim broni. Spełnia swoje marzenia – bierze udział w konkursie na cosplay do ulubionego filmu i pomimo, że nie wygrywa cieszy się, że miała okazję wziąć udział. Jej nastawienie do życia, rozmowy z ludźmi sprawiają, ze szerzy wokół dobro, a nie zło którego doświadczyła ze strony macochy.

Dyktatura komunistyczna to kolejna sytuacja niosąca ze sobą zło czyhające na ludzi. Wtedy społeczeństwo spotyka się z wielka niesprawiedliwością i okrucieństwem. Egzystencja w tych czasach jest niezwykle trudna. Władza nie dba o swoich obywateli, internuje ich i osadza w obozach pracy. Taki los spotkał ojca wielodzietnej albańskiej rodziny opisanej w tekście Małgorzaty Rejmer pod tytułem „Matka odchodzi”. W tym fragmencie przedstawiona jest przede wszystkim postać matki - jej życie bez męża i nieograniczona dobroć. Kiedy zabrakło jej partnera sama musiała zaopiekować się licznym potomstwem. Sprzedawała własne ubrania, a nawet obcięła swoje długie, lśniące włosy, po to aby zapewnić im należytą opiekę i wyżywienie. Kobiecie musiało być niezwykle trudno żyć w takich czasach. Czuła na sobie ciągła presję wykarmienia dzieci i bezradność z tym związaną, jednakże nie załamała się pod ciężarem zła nadchodzącego z każdej strony. Okrutne doświadczenie nie zmieniły kobiety, gdyż była wytrwała i miała niezwykle silną wolę. Aż do śmierci kierowała się w życiu moralnością i szlachetnymi wartościami. Była niezwykle dobra i troszczyła się o drugiego człowieka na przykład, gdy dzieliła się żywnością z ubogimi sąsiadami, pomimo że nie miała jej pod dostatkiem, lub kiedy zachorowała na raka, ale nie powiedziała o tym mężowi, aby nie dokładać mu dodatkowych zmartwień.

startPoprzedni artykuł12Następny artykułkoniec