E-opowiadania

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dzień Świętego Walentego na stałe już wpisał się do kalendarza jako święto obchodzone 14 lutego. Kiedyś określany jako kolejny wpływ amerykanizacji naszej kultury, dziś uznawany za jeden z najbardziej marketingowych wydarzeń w roku. Data ta utarła się w takim stopniu, że można mówić już o walentynkowych zwyczajach. Zatem przyjrzymy się, jak wyglądają miłosne zwyczaje na świecie.

Walentynki

Anglia to kraj, w którym powstała najstarsza zachowana kartka walentynkowa na świecie. Jej autorem był Karol Orleański, który skierował list miłosny do swojej żony bezpośrednio z więzienia Tower. Szczególny zwyczajem w przypadku Brytyjczyków jest przebieranie się dzieci za osoby dorosłe i odwiedzanie pobliskich domów. Podczas wizyty odśpiewywane są piosenki o miłości z powtarzającym się motywem „Dzień dobry, dziś święty Walenty”. Z kolei w sąsiadującej Walii zakochani obdarowują się drewnianymi łyżkami. Na nich wymalowane są kłódki, klucze - co ma symbolizować prośbę na otwarcie swojego serca. Popularnym w Wielkiej Brytanii jest przedstawianie wizerunków Romea i Julii. To pewnego rodzaju forma oddania hołdu jednemu z największych poetów – Williamowi Szekspirowi.

Za naszą zachodnią granicą symbol Walentynek stanowi czerwona róża oraz słodkie, piernikowe serca z lukrowanymi wzorkami. Niemcy ubóstwiają także marcepanowe czekoladki oblane mleczną polewą. W ten dzień bardzo trudno o rezerwację w lokalach i restauracjach. Wyjście dwoje zakochanych jest praktycznie obowiązkiem, który musi spełnić mężczyzna wobec swojej partnerki. W niektórych kantonach Austrii mamy do czynienia z „miłosnymi orszakami”. Młode pary przejeżdżają w dorożkach, podczas uroczystości w tle rozbrzmiewa najczęściej orkiestra dęta. Częstą praktyką jest darowizna od władz miejskich, wynosząca 15 tysięcy szylingów! Praktykowane jest to w St. Valentin, mieście położonym w Dolnej Austrii. W Danii wyjątkowym zwyczajem jest przesyłanie przezroczystych bibułek. Odpowiednie ich naświetlenie pozwala na odczytanie imienia lub rozpoznanie wizerunku ukochanego. Wyjątkową praktyką w tym kraju jest też wysyłanie „gaekkebrev” – to żartobliwy list, najczęściej rymowany, pod którym nadawca nie składa podpisu, ponieważ zadaniem adresatki jest odgadnięcie, od kogo otrzymała tę walentynkę.

W pozostałych krajach europejskich Święto Zakochanych również jest bardzo hucznie obchodzone. We Francji jest ogólnonarodowym świętem. W tym kraju częściej wysyła się bukiety kwiatów niż kartki walentynkowe. Z kolei we Włoszech kochankowie obdarowują się prezentami, ku uciesze sklepów sprzedających bieliznę w kolorze czerwonym. Bardziej praktyczni okazują się Hiszpanie, którzy zamiast majtek kupują swoim partnerkom sprzęt AGD lub innego rodzaju wyposażenie domu, które może przydać się przy codziennych obowiązkach. Panie odwdzięczają się swoim mężczyznom sprzętem elektronicznym, które ma im uprzyjemnić czas i dostarczyć rozrywki, np. konsolami lub wszelkiego rodzaju grami komputerowymi.

Za Oceanem Atlantyckim, w kraju, który rozpoczął modę na Walentynki, a co za tym idzie - uruchomił całą maszynę generującą wielkie zyski ze sprzedaży, kartkę otrzymują wszyscy, którzy darzeni są sympatią przez kogoś. Z tego też powodu często mężczyzna otrzymuje list od przyjaciela tej samej płci. Podobnie dzieje się to w przypadku koneksji rodzinnych. Ta praktyka ma przypomnieć Amerykanom, że nie tylko kochamy swoje drugie połowy, ale także ludzi, z którymi na co dzień przebywa się bardzo blisko. Symbolicznym, amerykańskim prezentem z okazji Walentynek jest bombonierka w kształcie serca, do której często dołączany jest bukiet. Święto Zakochanych już tak silnie zakorzeniło się w kulturze USA, że do szkół wprowadzono lekcje o tematyce walentynkowej. Amerykanie nie chcą dopuścić do sytuacji, w której duch tego święta pozostałby zatracony.

Również w Azji można napotkać na niespotykane w innych częściach świata zwyczaje. Przykładowo, w Malezji zakochanych skuwa się w kajdanki i jeśli wytrzymają ze sobą tydzień, to w zamian otrzymują nagrodę. Z kolei w Japonii 14 lutego tylko kobiety obdarowują swoich mężczyzn prezentami. Ci rewanżują się swoim paniom w tzw. „Biały dzień” – 13 marca.

Walentynki można obchodzić na wiele sposobów. Jednak zwyczaje walentynkowe mogą być tylko podpowiedzią jak urozmaicić ten wyjątkowy dzień. Najważniejsze, aby spędzić je wspólnie z osobą, którą tak naprawdę kochamy i zabiegać o jej względy przez cały rok.

MP