E-opowiadania

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dramat „Szewcy” uważany jest za najlepszą sztukę Witkiewicza. Tematyka jego dotyczy praw, procesów i systemów społecznych, przyszłości cywilizacji, roli klas i narodów. Utwór wyraża również przekonanie autora, że cywilizacja odbywa się poprzez gwałtowne przewroty, rewolucje. Ten zamiar autora podkreśla podtytuł: „Naukowa sztuka w 3 aktach”.

Pokazane wydarzenia mają być ilustracją filozofii Hegla o rozwoju dziejów opartym na tezie, antytezie i syntezie. W budowie dramatu widać zasadę potrójności (widoczną również w malarstwie Witkacego), gdyż opisuje on trzy rewolucje.: pucz faszystowski, rewolucję socjalistów (szewców) i rewolucje technokratów, których reprezentuje towarzysz X i towarzysz Abramowski. Utwór reprezentuje trzy klasy społeczne.: arystokrację (Wsiewołodowna Zbereźnicka-Podberezka), burżuazję (prokurator Scurvy) i robotników (szewcy).

Prezentowane są też trzy ideologie: faszystowska, kapitalistyczna i komunistyczna. Sztuka składa się trzech aktów a w didaskaliach przejawiającym się wątkiem jest też liczba trzy. (Na lewo trójkąt zapełniony kotarą wiśniowego koloru. W środku trójkąt ściany szarej z okrągłym okienkiem)

Może Cię zainteresować:
Szewcy - Krótkie streszczenie